Filtrowanie wody deszczowej

Zalety deszczówki

Zalety korzystania z wody deszczowej są powszechnie znane, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z konieczności filtrowania wody deszczowej przed użyciem. Deszczówka  jest doskonała do podlewania większości roślin ze względu na swój skład chemiczny, natomiast dzięki mniejszemu zużyciu wody wodociągowej jesteśmy w stanie zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Deszczówka ma niskie pH (około 6 – odczyn kwaśny)  i jest bogata w substancje odżywcze, nie zawiera natomiast chloru, który możemy znaleźć  w wodzie z kranu, a jest on niekorzystny dla roślin. Dodatkowo woda deszczowa jest miękka, dzięki czemu doskonale nadaje się do prania i mycia np. samochodów. Wg Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie określenia przeciętnych norm zużycia wody, przeciętnie do podlewanie ogródka przydomowego zużywamy 2,5 litra wody na m2. Co przy 1000 m2 ogródka daje nam 2,5 m3 wody. Zużycie wody do podlewania ogrodu łatwo sprawdzić montując osobny wodomierz dla wody wykorzystanej w ogrodzie.

Skąd się biorą zanieczyszczenia?

Woda deszczowa spada z chmur bez zanieczyszczeń mechanicznych, jednak sytuacja zmienia się przy kontakcie z powierzchnią dachu lub tarasu. Spływająca do rynny woda deszczowa musi zostać poddana obróbce. Przed zmagazynowaniem jej w zbiorniku należy przepuścić ją przez filtry, które usuną frakcje mechaniczne, które mogą zagrozić pracy pompy i dalszych urządzeń. Jakość wody deszczowej płynącej w rynnach różni się w zależności od położenia budynku. Jeśli w pobliżu dachu znajduje się wysokie drzewo lub roślina pnąca możemy spodziewać się liści, igieł lub patyków. Domy, przy których przebiega nieutwardzona powierzchnia po której jeżdżą auta są narażone na duże ilości piasku i pyłu, który zalega także na dachu i zostaje spłukiwany przy pierwszym opadzie.

Dom zagrożony wpływem pyłu i kurzu. Źródło: google.com/maps

Filtrowanie wody

Lepsze zabezpieczenie przed zanieczyszczeniami z wody deszczowej wydłużają żywotność systemu. Podstawą są filtry koszowe o odpowiednich wymiarach oczek (średnica około 1mm ) przed zbiornikiem. Filtry takie mogą znajdować się bezpośrednio w samym zbiorniku poniżej rury wlotowej z deszczówką, jak i przed zbiornikiem w postaci studzienek z filtrem koszowym zakopanym w gruncie.

Dodatkową ochroną są osadniki podrynnowe, które wyłapują większe elementy takie jak liście czy gałęzie.

Zalecanym i często stosowanym elementem są tzw. pływające pobory wody. Są to urządzenia, dzięki którym pompa zasysająca wodę ze zbiornika na wodę deszczową pobiera ją poniżej zwierciadła wody. Unika się dzięki temu zasysania cząstek, które mogły przejść przez filtr i zalegają na dnie zbiornika oraz unoszących się na wodzie elementów. Pływający pobór jest wyposażony również w dodatkowe sito, które jest kolejnym stopniem ochrony pompy.

Pływający pobór wody. Źródło: 3ptechnik.pl Filtr ziemny Maxi. Żródło: mpi.com.pl

Ochrona mniejszych zbiorników

W przypadku małych zbiorników gromadzących wodę deszczową (np. dekoracyjnych zbiorników deszczowych) prosto z rynny w których nie używa się pompy, ochrona przed pyłem i piaskiem nie jest aż tak ważna. Jednak mimo to łatwiej pobiera się wodę ze zbiornika, w którym nie pływają żadne liście ani inne organiczne części. Na rynku istnieje wiele zbieraczy, które wyłapują wodę deszczową bez zbędnych zanieczyszczeń. Procesy są łatwe i zachodzą w urządzeń zamontowanych  na rynnie. Takie filtry zazwyczaj mają odpowiednie wyprowadzenie oczyszczonej deszczówki, która za pomocą wężyka przelatuje do zbiornika.

Zasada działania zbieracza z zaworem. Źródło: 3ptechnik.pl

Podsumowanie

Filtracja deszczówki w dużej mierze zależy od sposobu wykorzystania wody, jakości powierzchni, z której jest zbierana i świadomości użytkowników. Przy źle dobranym systemie oczyszczania wody deszczowej pompy tłoczące wodę ze zbiornika mogą ulec zatarciu poprzez drobne frakcje piasku znajdujące się w wodzie. Ważne jest także odpowiednie dobranie filtrów, aby była możliwość systematycznego czyszczenia i przeglądów. Dlatego warto zasięgnąć rady doświadczonych fachowców.

inż. Filip Lindner

Dodaj komentarz