Pompy wykorzystywane do wody deszczowej

Używanie zbiorników podziemnych w celu gromadzenia wody deszczowej i późniejszego podlewania ogrodu staje się co raz bardziej powszechne w Polsce. Dzieje się tak głównie za sprawą wysokiej ceny wody wodociągowej ale wynika to też z faktu, że co raz częściej zakłady, które są odpowiedzialne za pobieranie ścieków nie zgadzają się na podłączenie do kanalizacji wody deszczowej. Aby nasz system nawadniania działał, musimy mieć zainstalowaną odpowiednią pompę.


Zabezpieczenie pompy

Pompy używane do wypompowywania wody ze zbiornika nie zależnie od konstrukcji powinny być zabezpieczone przed zanieczyszczeniami fizycznymi takimi jak piasek czy drobne patyczki. O odpowiednim zabezpieczeniu pomp można dowiedzieć się więcej w poprzednim wpisie pod tym linkiem.

Żywotność pomp zwiększa się znacznie, jeśli woda jest odpowiednio przefiltrowana. Każda pompa powinna mieć w karcie produktu wyszczególnioną maksymalną średnice ziaren, które mogą być zawarte w pompowanej wodzie. Należy zwrócić na to uwagę i dobrać odpowiedni filtr.

Filtr zabezpieczający zbiornik przed dostaniem się do niego zanieczyszczeń

Podział pomp

Pompy, które są używane do wody deszczowej można podzielić na: pompy wielostopniowe, pompy samozasysające oraz układy pompowe. Dodatkowo pompy mogę być manualne lub automatyczne, włączające i wyłączające się za pomocą wyłączników pływakowych lub łączników przepływowo-ciśnieniowych.

Pompy samozasysające do wody deszczowej mogą pompować wodę maksymalnie z głębokości 7 metrów. Co w praktyce oznacza, że różnica pomiędzy dnem zbiornika lub studni a pompą samozasysającą nie powinna wynosić więcej niż 7 metrów. Wysokość podnoszenia takich pomp to maksymalnie około 60 metrów słupa wody  i wydajność do 200 l/min. Standardowo takie pompy nie mogą być umieszczane w środowisku mokrym a jedynie wilgotnym.

Lepszym wyjściem może być użycie pompy zatapialnej, która może być zanurzona w zbiorniku lub studni pełnej wody. W tym przypadku nie musimy martwić się o długość linii ssącej, jednak musimy mieć na uwadze fakt, że pompa będzie miała kilka metrów więcej na rurociągu tłocznym. Na rynku istnieją pompy, które mogą być stosowane zarówno w zbiorniku pełnym wody jak i poza zbiornikiem.

Pompa firmy SteelPumps, która może być umieszczona zarówno w zbiorniku pełnym wody jak i poza zbiornikiem

Automatyka w pompach

Aby pompadziałała automatycznie (będzie włączać się gdy otworzymy zawór wypływowy i wyłączać się po jego zamknięciu) musi posiadać łącznik ciśnieniowo-przepływowy. Czujnik taki ma za zadanie monitorowanie ciśnienia w instalacji po stronie tłocznej i załączanie pompy w przypadku spadku ciśnienia (otwarcie zaworu wypływowego) oraz wyłączanie pompy po dobiciu ciśnienia do którego została zaprogramowana pompa (zamknięcie zaworu wypływowego). Czujnik taki zabezpiecza pompę przed pracą na sucho, czyli w momencie gdy nie ma wody z zbiorniku.

Możemy wyposażyć naszą pompę w wyłącznik pływakowy, którego zadanie polega na włączania pompy gdy poziom wody przekroczy założony poziom i wyłączanie pompy w momencie obniżenia lustra wody do określonego poziomu. Rozwiązanie takie często przydaje się do odpompowania nadmiaru wody ze zbiornika w celu uniknięcia przelania zbiornika.

Podsumowanie

Aby dobrać odpowiednią pompę trzeba być świadomym jej wykorzystania. Inaczej dobiera się pompy do studni, inaczej do zbiornika podziemnego. Rodzaj nawadniania również ma znaczenie przy wyborze pompy. Najlepiej w celu doboru najbardziej korzystnej pompy jest zwrócić się do fachowców. Montaż złej pompy może doprowadzić do jej szybkiego zniszczenia lub braku spełnienia podstawowych wymogów.

Dodaj komentarz